Yüksek Trombosit Nedenleri

Yüksek Trombosit Nedenleri

Trombosit üretiminden ve kan dolaşımına bırakılmasından kemik iliği sorumludur. Bu küçük bileşenler “megakaryosit” olarak adlandırılan büyük hücrelerin bir parçasıdır. Tıbbi adı “trombositemi” veya “trombositoz” olan yüksek trombosit düzeyi, kemik iliğinde veya sistemde meydana gelen fonksiyon bozukluklarının sonucu olarak ortaya çıkabilir. Kemik iliği hücrelerinde meydana gelen bozukluklar, olması gerekenden fazla kırmızı kan hücresi üretimi, çeşitli organlarda görülen kanserli hücreler ve demir eksikliği yüksek trombosit nedenleri arasında gösterilmektedir.

Temel Trombositemi

Temel trombositemi, kemik iliği megakaryositlerinde meydana gelen anormallikler sonucu fazla trombosit üretimine verilen tıbbi addır. Hastalık nedeniyle kanda artan trombosit seviyesi, kanın yoğunluğunu ve yapışkanlığını arttırarak pıhtılaşmalara neden olabilir. Aynı şekilde tam tersi bir etki yaratabilir ve yaralanmalar sonucu oluşan kanamayı kolaylaştırabilir. Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü, temel trombositemi olanların lösemi geliştirme riskinin arttığını belirtmektedir.

Polisitemia Vera

Nadir olarak görülen “Polisitemia Vera” kemik iliğinin aşırı kırmızı kan hücresi üretmesi durumudur. Buna paralel olarak trombosit üretimi de artar. Kırmızı kan hücrelerinin artması kanı yoğunlaştırarak kan akışını yavaşlatır.

Olası belirtileri arasında ciltte kızarıklık, baş ağrısı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş dönmesi ve yorgunluk sayılmaktadır. Akut lösemi riskini arttıran Polisitemia Vera tedavisinde, hastadan düzenli olarak kan alınarak kırmızı kan hücresi sayısı düşürülebilir. Vera bulunan kişilerde akut lösemi riski artmaktadır.

Kanser

İkincil bir koşula bağlı olarak yükselen trombosit “reaktif trombositoz” olarak adlandırılır. Kanser reaktif trombositoz’un en sık görülen nedenidir. Kanser hastalarının %35’inde yüksek trombosit değeri tespit edilmiştir. Kolon, mide, akciğer, meme, yumurtalık ve lenfoma kanserleri artan trombosit değeri ile ilişkilidir.

Demir Eksikliği ve Hemolitik Anemi

Demir eksikliği bulunan veya hemolitik anemi olan kişiler sekonder trombositoz olabilir. Demir eksikliği ile sekonder trombositoz arasındaki ilişki iyi bilinmesine karşın bu konunun kesinlik kazanması için yapılan bilimsel çalışmalar halen aktif olarak devam etmektedir.

Kaynaklar

,

Yüksek Trombosit Nedenleri İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. mehmet 17 Eylül 2013 #

    3 yaşında kızım var çocuğum bazen nefes alması duruyor mosmor oluyor kasılıp kalıyor burnuna üflediğimde normal oluyor sürekli doktora gidiyorum şuana kadar bir sonuç alamadık.

  2. esma 06 Ocak 2015 #

    Benım plt 509.0 wbc10.6 sedımadyon 35 crp 8.11 eo# 0.1mch27.2mchc31.5 cevaplarsanız menmun olurum

Bir cevap yazın