Yumurta Sarısının Saça Faydaları

Yumurta Sarısının Saça Faydaları

Uzunca bir suredir geleneksel olarak bakım maskelerinde ya da direk olarak kullanılan yumurta sarısının saça faydaları aynı kozmetik saç serumlarında olduğu gibi saçları protein ile besleyerek daha sağlıklı, yumuşak, hacimli görünmesini sağlaması ve kepek sorununu azaltmasıdır. Protein dışında lesitin ile saçları nemlendirir ve daha kolay şekil almasını sağlar.

Yumurta Sarısı Saça Nasıl Uygulanır?

İsterseniz yumurta sarısını çırparak direk saçlara sürebilir isterseniz bal veya zeytinyağı gibi diğer ürünlerle karıştırabilirsiniz. Orta uzunlukta ve kısa saçlar için 2 adet yumurta sarısı kullanmanız yeterli olacaktır. Saç uzunluğunuza göre kaç yumurta sarısı kullanmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Kuru ve mat saçlarınıza çırpılmış yumurta sarısını sürün ve 30 dakika boyunca bekletin. Daha sonra şampuanla çıkarabilirsiniz. Yumurta saça yapışacağı için çıkarması biraz uzun sürebilir ve asla sıcak suyla yıkamayın çünkü sıcak su yumurtayı pişirir ve sizi daha çok uğraştırır. En iyi etkiyi sağlamak için yumurta sarısını sulandırmadan direk kullanın.

Yumurta Sarısı, Mayonez Maskesi: 2 yumurta sarısını yarım kap mayonezle iyice karıştırın. Karışımı köklerden uçlara kadar saçlarınıza ve masaj yaparak saç derinize sürün. Saçlarınızı başınızın üstünde toplayarak bir bone takın ve 30 dakika bekleyin. Maskeyi ılık ya da soğuk suyla şampuan kullanarak çıkartabilirsiniz.

Yumurta Sarısı, Zeytinyağı Maskesi: 2 adet yumurta sarısını 10 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak saç derinize ve saç diplerine iyice yedirin. Karışımı 30-45 dakika beklettikten sonra ılık ya da soğuk su ve şampuanla yıkayın. Bu maske saç tellerini kalınlaştırarak saçların daha hacimli görünmesini ve saç derisini nemlendirerek köklerin güçlenmesini sağlayacaktır.

Yumurta Sarısı, Ceviz Yağı Maskesi: Aynı zeytinyağı, yumurta sarısı maskesinde olduğu gibi saç derisini nemlendiren ve saçlara parlaklık, hacim veren ceviz yağı maskesini hazırlamak için 2 yumurta sarısı ve ceviz yağını iyice karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Saç ve saç diplerine masaj yaparak sürdükten sonra 20 dakika bekletin ve ılık ya da soğuk su ve şampuanla yıkayarak çıkarın.

Yumurta sarısının saça faydaları için öncelikle yumurta sarısına ya da bakım maskelerinde kullandığınız diğer ürünlere alerjiniz olup olmadığını test edin. Bunu yapabilmek için kullanacağınız malzemeleri elinizin üst kısmına sürerek herhangi bir alerjik reaksiyon oluşup oluşmasına bakın. Tam sonuç için 4-6 saat beklemeniz gerekebilir.

,

Yumurta Sarısının Saça Faydaları İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. beyza 27 Haziran 2014 #

  Gerçekten işe yarayacak mı :(

 2. elif 18 Şubat 2016 #

  Bu güne kadar çok fazla saç bakım ürünü kullandım ve hiç bir ürün beni tatmin etmedi. Herkesin evinde bulunan üstelik ekonomik de olan bu maskeler ilgimi çekti. Bugün yumurta sarısı ve zeytinyağı maskesini denedim, saçlarım inanılmaz yumuşadı ve parladı. Düzenli kullandığım zaman nasıl bi sonuca ulaşacağım merak ediyorum:))

 3. mert 23 Şubat 2016 #

  ben haftada bir uyguluyorum ve gerçekten faydası oluyor.

 4. Gül 22 Mart 2016 #

  Ben yumurta sarısını zeytinyağı ile karıştırıp uyguluyorum, düzenli olarak iki aydır yapıyorum bu uygulamayı. Saçlarım kalınlaştı ve gürleşti. Her şeyin doğalını kullanıyorum ve gerçekten faydasını görüyorum.

 5. Merve 22 Temmuz 2016 #

  yumurta sarısının içine 1 adet bepanthen ampul koyarsanız daha faydalı oluyor, benpanthen kutusunun içinde 5 tane ampul var fiyatı 4 tl civarında, haftada 1 veya 2 kere yumurta sarısının içine 1 tane bepanthen ampül ve isteğe göre içine badem yağı veya zeytinyağı da koyabilirsiniz, bu şekilde çok güzel bir saç maskesi yapmış olursunuz, ben bu şekilde yapıyorum. Bepanthen (b5 vitamini) saçlar için çok faydalı, o yüzden ekstradan yumurtanın içine ilave edebilirsiniz.

 6. Olcay 20 Şubat 2017 #

  Argan yağı ile yumurta sarısını çırpıp sürdüm ve saç tellerim kalınlaştı.

Bir cevap yazın