Yumurtayla Yapılan Yüz Maskeleri

Yumurtayla Yapılan Yüz Maskeleri

Yumurta, saç bakımında olduğu gibi cilt bakımında da yüzyıllardır kullanılıyor. Yumurtayla yapılan yüz maskeleri cildi sıkılaştırma, derin olmayan kırışıkların görünümünü azaltma, akne oluşumunu engelleme, fazla yağı alma gibi önemli faydalar sağlayabilir. Dikkat etmeniz gereken tek nokta yumurtaya alerjiniz olup olmadığını bilmek. Bunun için hazırladığınız maskeyi tüm yüzünüze sürmeden elinizin üst kısmında deneyebilirsiniz. Hazırlayabileceğiniz en kolay yumurta maskesi ise yumurta akını çırpıp, yüzünüze sürüp, 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkamak. Düzenli olarak bu maskeyi uyguladığınızda cildinizin sıkılaştığını fark edeceksiniz.

Basit Yumurta Maskesi

Faydaları: Fazla yağı alır, nemlendirir ve cildi sıkılaştırır.
Malzemeler: 1 yumurta, birkaç damla limon suyu

1 yumurtanın akını ve sarısını ayrı kaselere alın. Cildiniz yağlıysa yumurta akına birkaç damla damlatabilirsiniz. Kuru cildiniz varsa limon kullanmayın. Parmak uçlarınızla veya bir pamukla yumurta akını yüzünüze ve boynunuza yayın ve sertleşmesi için 20-25 dakika bekleyin. Maskeyi çıkarmak için soğuk su kullanın. Aynı işlemi bu sefer yumurta sarısıyla yapın ve aynı süre bekletin. Yine soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Yüzünüzü iyice temizleyip havluyla kuruttuktan sonra nemlendirici kullanabilirsiniz.

Yoğurt, Yulaf Unu, Zeytinyağı, Deniz Tuzu, Yumurta Maskesi

Faydaları: Cildi nemlendirir, ölü hücreleri temizler, fazla yağı alır, cildi pürüzsüzleştirir ve besler.
Malzemeler: 1 yumurta, 1 yemek kaşığı yağsız yoğurt, 1 yemek kaşığı yulaf unu, 1 çay kaşığı zeytinyağı, çeyrek çay kaşığı deniz tuzu.

Yumurtayı bir kaseye kırın ve krem kıvamına gelinceye kadar diğer malzemelerle karıştırın. Göz ve ağız bölgesi haricinde kalan bölgelere ve boynunuza parmak uçlarınızla yayın. 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Bal ve Yumurta Maskesi

Faydaları: Kuru cildi nemlendirir ve yumuşatır.
Malzemeler: 1 yumurta, 1 yemek kaşığı organik bal, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı gül suyu.

Yumurtayı çırparak bal ve diğer malzemelerle karıştırın. Temiz yüze (göz çevresi hariç) ve boyun bölgesine karışımı sürün. Maskeyi 15 dakika beklettikten sonra soğuk veya ılık suyla durulayın. Temiz bir havluyla yüzünüzü kurulayın ve nemlendirici sürün.

Daha Fazla Bilgi

Onikibilgi.com’da daha önce yumurtayla yapılan saç ve cilt maskeleri hakkında yazılar yayınlamıştık. Yumurta akının cilde faydaları yazısında yumurta akının besleyici özellikleri ve cilde nasıl fayda sağladığı konusunda detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Yumurtayla hazırlanan saç maskeleri hakkında bilgiler ise yumurta ve zeytinyağı ile saç bakımı, yumurta sarısının saça faydaları ve yumurta ve mayonezle hazırlanan saç bakım maskesi sayfalarında yer alıyor.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın