Yüzdeki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Yüzdeki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Yüzdeki kahverengi lekeler tüm görünümü olumsuz etkilediği için tüm dünyada pek çok insanın problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüzdeki kahverengi lekeler ciltte pigmentasyonun artması, yaşlılık gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bu yazıda yüzdeki kahverengi lekelerin görünümünü azaltmak için yapabilecekleriniz hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Yüzdeki kahverengi lekeler genellikle orta yaş ve üzeri kişilerde görülmekle beraber uzun süreler korumasız olarak güneş ışınına maruz kalmış kişilerde de görülmektedir. Yüzde ortaya çıkan kahverengi lekeler gebelikte yaşanan hormonal dalgalanmalar, cilt alerjisi, yetersiz kişisel hijyen, genetik nedenler, menopoz, stres ve depresyon sonucu oluşabilmektedir.

Yüzdeki kahverengi lekeleri tamamen ortadan kaldırmak bazı durumlarda mümkün olmasa da görünümlerini iyice azaltmak mümkün. Aşağıda kahverengi lekelerin görünümünü azaltmak için kullanabileceğiniz bazı ürünleri ve doğal yöntemleri bulabilirsiniz.

E Vitamini Yağı: E vitamini antioksidan özelliği sayesinde ciltte duman, hava kirliliği, toz gibi dış etkenlerin oluşturduğu yıpranmaların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Kahverengi lekelerin üzerine düzenli olarak E vitamini yağı sürüldüğünde lekelerin azaldığı görülecektir.

Hint Yağı: Hint yağı cildin yüzeyini pürüzsüzleştirme ve cildin doğal parlaklığına kavuşması için kullanılmaktadır.

Aloe Vera: Aloe vera’nın cilt bakımı için yüzyıllardır kullanıldığı bilinmektedir. Ciltte oluşan kızarıklara ve tahrişe karşı en iyi bitkilerden biri olan aloe vera’yı yüzdeki kahverengi lekeler içinde kullanabilirsiniz.

Limon: Limon suyunda bulunan ağartıcı bileşenler düzenli olarak kahverengi lekeler üzerine sürüldüğünde lekelerin renginin açıldığı görülmektedir.

Beyazlatıcı Kremler: Yukarda bulunan doğal yöntemler dışında kahverengi lekelerin görünümlerini azaltmak için beyazlatıcı kozmetik kremler kullanabilirsiniz. Beyazlatıcı bir krem kullanacaksanız doğal içerikleri olanları tercih edin. Doğal içerikli kremler alerjik sorunlar yaşamanızı engelleyecektir.

Yüzdeki kahverengi lekeler ciddi bir sağlık sorunu olmamakla birlikte hızla yayılabilir. Bu yüzden eğer kullandığınız doğal tedavi yöntemlerine rağmen lekelerde herhangi bir azalma görülmüyorsa bir cilt doktoruna danışarak bu lekelere neyin neden olduğu konusunda ve tedavi yöntemleri hakkında sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

,

Yüzdeki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer? İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. ece 23 Ağustos 2012 #

  Ben daha kullanmadım inşallah işe yarar.

 2. irem 25 Mayıs 2013 #

  Limon etkili midir? kesin çözüm müdür? 14 yaşındakilere uygun mudur? yaş sorun mudur?

 3. mehmet 03 Haziran 2014 #

  Ben 17 yaşındayım yüzümün sağ tarafında bir sürü kahverengi nokta ve lekeler var nasıl geçireceğimi bilmiyorum kötü gözüküyor kendimi kötü hissetmiyorum kız arkadaşımda hiç leke yok bende var diye strese giriyorum ve içime kapanıyorum teşekkürler.

 4. Selim 10 Şubat 2019 #

  Sıkıntıya girme aynı sorun bende de vardı balla limon suyu karıştırıp uyguladım, eser kalmadı. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın