Yüzdeki Lekeler İçin Maskeler

Yüzdeki Lekeler İçin Maskeler

Genellikle yüzde görülen kahverengi lekeler hormon düzeylerindeki değişimler, güneşe maruz kalma, genetik, yaş alma, stres, gebelik, karaciğer rahatsızlıkları, doğum kontrol hapı kullanımı, doğru bakım yapılmayan sivilceler gibi pek çok farklı nedenle oluşabilmektedir. Bazı lekeler geçici bazıları kalıcı olabilir. Bu tip lekelerden korunmanın en iyi yolu düzenli beslenme ve yaz-kış güneşe çıkarken koruyucu faktörlü krem kullanmaktadır. Eğer lekeler oluştuysa kozmetik beyazlatıcılar dışında maydanoz, limon ve soğan gibi doğal ürünlerle hazırlayabileceğiniz maskelerden yardım alabilirsiniz.

Yüzdeki Lekeler İçin Maskeler

Maske 1: İhtiyacınız olan malzemeler; maydanoz ve taze limon suyu. Maydanozu doğradıktan sonra kaynar suya atın ve 15 dakika kadar kaynatın. Oda sıcaklığında soğumasını bekleyin ve süzün. Daha sonra 5 yemek kaşığı kadar taze limon suyu ekleyin. Bu karışımı yüzdeki lekeleri azaltmak içinb her gün pamuk yardımıyla losyon gibi yüzünüze sürebilirsiniz. Limon asitli içeriğiyle lekelerin görünümünü hafifletecektir.

Maske 2: İhtiyacınız olan malzemeler; 1 yemek kaşığı kafur yağı, 2 yemek kaşığı rendelenmiş maydanoz, 2 yemek kaşığı rendelenmiş salatalık, 1 çorba kaşığı rendelenmiş soğan ve 1 çorba kaşığı kil. Tüm bu malzemeyi iyice karıştırdıktan sonra yüzünüzün geneline ya da sadece lekelerin bulunduğu bölgeye sürün. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Maskeyi 2 hafta düzenli olarak kullanırsanız olumlu etkilerini görebilirsiniz.

Maske 3: İhtiyacınız olan malzemeler; 100 gram soğan ve 3 yemek kaşığı akasya balı. Soğanı rendelin ve bal ile karıştırın. Karışımı tüm yüzünüze ve boynunuza sürdükten sonra 15 dakika bekleyin. Nemli bir pamukla ya da ılık suyla yüzünüzü yıkayarak maskeyi çıkartabilirsiniz. Yağlı cildi olanlar bu karışıma 1 yemek kaşığı sirke ekleyebilir.

Maske 4: İhtiyacınız olan malzemeler; 30 gram yulaf gevreği, 1 yemek kaşığı bal, 4 yemek kaşığı süt. Sütün içine yulaf gevreğini atın ve kaynatın. Yulaf gevreği yumuşayınca (5-10 dakika sürebilir) ateşten alın ve biraz soğumasını bekledikten sonra balı ekleyin iyice karıştırın. Karışımı oda sıcaklığında soğutup yüzünüze uygulayın ve 10 dakika bekletin. Ilık veya soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Lekelerden Korunmanın Yolları

Her dışarı çıktığınızda yüksek koruyucu faktörlü güneş kremi kullanmak en iyi korunma yollarından biri. Diğer yöntem ise E, C ve A vitamini içeren yeşil yapraklı sebze ve meyveleri düzenli olarak tüketmek. Lekeler sadece güneş nedeniyle oluşmadığı ve karaciğer rahatsızlıklarının belirtisi olabileceği için tüm çabalarınıza rağmen lekeler artarak devam ediyorsa bir doktora gitmelisiniz. Ayrıca bu lekelerin yaşla birlikte el ve yüz başta olmak üzere vücut genelinde ortaya çıkması oldukça normaldir.

Yüzdeki Lekeler İçin Diğer Tedavi Yöntemleri

Doğal ürünlerle evde maske hazırlamak ve uygulamak zor geliyorsa daha hızlı bir tedavi için profesyonel yöntemleri tercih edebilirsiniz. Bunlar arasında en sık kullanılanları kimyasal peeling, lazerli leke tedavisi ve mikrodermabrazyon‘dur. Tüm bu yöntemler ölü deri hücrelerini temizleyip yerine yeni ve sağlıklı deri çıkmasını hedefler. Lekelerin yayıldığı alana bağlı olarak 1-4 seans gerekebilir ve kabuklanmanın geçmesi 10 günü bulabilir.

Bu alanda diğer bir seçeneğiniz ise pek çok farklı kozmetik markası altında bulabileceğiniz beyazlatıcı kremler. Bu tip kremler ağartıcı etkileri ile lekelerin görünümünü azaltırken lekelere rengini veren melanin üretimini de yavaşlatarak yeni lekelerin oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Düzenli kullanımda etkilerini 3-6 hafta arasında görebilirsiniz. Bu kremler ayrıca gebelik sonucu veya akne nedeniyle oluşan yara ve leke görünümlerini de azaltır.

Daha Fazla Bilgi

Daha önce yayınlamış olduğumuz güneş lekeleri nasıl geçer yazısında lazer, mikrodermabrazyon ve leke kremleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Yine güneş lekelerinin tedavisinde etkili bazı bitkisel çözümleri güneş lekelerine bitkisel çözümler yazısında ve bu tip doğal çözümlerin bu lekeleri gerçekten çıkarıp çıkarmadığı konusunda bilgileri ve uygulama tavsiyelerini güneş lekelerine doğal çözümler gerçekten faydalı mı sayfasında bulabilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın