Yüzü Sabunla Yıkamak Zararlı mıdır?

Yüzü Sabunla Yıkamak Zararlı mıdır?

Yüzü sabunla yıkamak kullandığınız sabunun içeriğine göre zararlı olabilir. Örneğin nemlendirici içermeyen, pH değeri cilde uygun olmayan, yüksek miktarda esans ve kimyasal madde içeren sabunla düzenli olarak yüzünüzü yıkarsanız zamanla cildiniz tahriş olabilir, cildiniz kuruyabilir ve kırışıklıklar artabilir. Özellikle kokulu sabunlar hassas ciltlerde kızarıklığa ve alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Yüzünüzü yıkarken kullandığınız sabunun pH değerinin 5.0-5.6 arası olmasına, kokusuz olmasına ve nemlendirici içermesine dikkat edin.

Sabunun Cilde Etkileri

“Sabunla yüz yıkamak zararlı” diye bir genelleme yapmak, yüzlerce sabun çeşidinin bulunduğu günümüzde pek doğru olmaz. Hatta bazı markaların bazı sabunları özellikle yüz kullanımı için üretilmektedir. Yüzde kullanması zararlı sabunlar aşırı boya, esans içeren, cildi tahriş eden sabunlardır. Ancak cildi temizlerken aynı zamanda yumuşatan doğal yağlarla üretilen pek çok sabun bulabilirsiniz.

Peki, yüz için sabun alırken nelere dikkat edilmeli?

 • Cildi kurutmaması için pH değerinin 5-5.6 arası olması gerekiyor.
 • Doğal yağlarla üretilen sabunlar cildi kurutmaz.
 • Nemlendiricili sabunları kullanabilirsiniz.
 • Sabunun renkli olmaması renk vermek için ekstra madde kullanılmadığı anlamına gelir.
 • Kokulu sabunları yüzünüzde kullanmayın.
 • Organik sabunlar diğerlerine göre biraz daha pahalıdır ancak cildinizi tahriş etmez.

Aldığınız sabuna dikkat etmenize rağmen yüzünüzü yıkadıktan sonra aşırı yağlanıyorsa, tahriş oluyorsa veya cildiniz çok kuruyorsa sabun kullanmak yerine cilt tipinize uygun bir “yüz temizleyici” tonik alabilirsiniz.

Yüzü Sabunla Yıkamak Zararlı mıdır? İçin 5 Yorum Yapılmış

 1. Suat Sabuncu 20 Ağustos 2013 #

  Sıvı sabun sabun değildir, deterjandır, deterjan bir kimyasaldır. Kimyasal olan her şey insana zarar verir. 45 saniye içinde içerden ve dışardan zarar verir. Kullanmayınız kalıp sabun kullanınız veya arap sabunu.

  • ebru 13 Temmuz 2014 #

   Çok haklısınız.

 2. elif 19 Mart 2014 #

  Ben ilk sabun kullanıyordum. Ama arkadaşımın tavsiyesi üzerine ballı sabunun kullandım ve ağız bölgemde tahriş oldu nası geçiririm.

 3. mert 16 Ağustos 2014 #

  Yüzle sabun yıkamak ne demek?

  • admin 16 Ağustos 2014 #

   Teşekkürler.

Bir cevap yazın