Yüzün Pul Pul Olması

Yüzün Pul Pul Olması

Yüzün aşırı kuruması ve cildin pul pul olmasının başlıca nedenleri alerjik reaksiyonlar, uzun süre güneşe maruz kalma veya egzama gibi cilt hastalıklarıdır. Ayrıca kimyasal peeling veya doğal peeling ürünleri kullanıldıktan sonra, cildin iyileşme sürecinde pullanma görülebilir. Cildin aşırı kuruduğu ve pul pul olduğu durumlarda kaşıntı ve tahriş meydana gelebilir. Cilt kuruluğunun nedeni eğer egzamaysa hastalık genellikle yüz dışında vücudun diğer bölgelerini de etkiler.

Güneşte çok uzun süre korunmasız olarak kaldıysanız bir kaç gün sonra güneşin zararlı ışınları nedeniyle cildin en üst tabakası aşırı kuruyup zarar görebilir ve soyulabilir. Bu dönemde cilt lekelerinden korunmak ve cildin aşırı kurumasını engellemek için sık sık nemlendirici kullanmanız tavsiye edilir. Güneşe çıkmadan önce yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak, özellikle yüz bölgesini ve omuzları korumak kalıcı hasarı önlemek adına önemlidir.

Cildiniz çok kuruysa cildi derinlemesine nemlendiren kozmetik kremler kullanabilirsiniz. Yüzünüzü yıkamak için kullandığınız sabunların da hassas ciltlere uygun ve nemlendiricili olmasına dikkat edin. Bazen kokulu sabunlar, şampuanlar ve cilt bakım ürünleri alerjik tepkiye neden olarak cildin aşırı kurumasına yol açabilir.

Alerji sadece kozmetik bakım ürünlerinden değil deterjana, gıdalara veya bir ilaca karşı da gelişebilir. Basit bir alerji testiyle neye alerjiniz olduğunu öğrenebilir ve cildinizde kuruluğa, kızarıklığa ve kaşıntıya yol açan alerjenden kaçınarak kendinizi koruyabilirsiniz.

Eğer yüzünüzde pullanma egzama veya sedef nedeniyle oluşuyorsa vakit kaybetmeden bir cilt doktoruna görünmelisiniz. Hekimin değerlendirmesine ve hastalığın bulunduğu aşamaya göre çeşitli tedaviler uygulanabilir. Egzama tedavisinde, topikal veya oral kortikosteroid ilaçlar, antihistaminikler ve immün baskılayıcı ilaçlar doktorunuz tarafından önerilebilir.

Cildin pullanması, kepek gibi cilt yüzeyinde biriken ölü deri hücreleri nedeniyle de olabilir. Ev kullanımına uygun peeling özellikli yüz yıkama jelleri veya kremleri ile bu ölü hücreleri düzenli olarak temizleyebilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın