Zencefil Neye İyi Gelir?

Zencefil Neye İyi Gelir?

Zencefil, yemeklerle birlikte tüketildiğinde veya çayı içildiğinde hazımsızlığa, ishale ve mide bulantısına iyi gelir. 100 gram zencefil; günlük C vitamini ihtiyacının %8’ini, demir ihtiyacının %3’ünü, kalsiyum ihtiyacının %2’sini, besin lifi ihtiyacının %8’ini, B6 vitamini ihtiyacının %8’ini ve E vitamini ihtiyacının yaklaşık %1’ini karşılar. Zencefil ayrıca; fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum mineralleri içerir.

Zencefilin Yararları

Kalp Sağlığı: B6 vitamini, magnezyum ve potasyum açısından iyi bir kaynak olan zencefil kalp hastalıklarından korunmak için tüketilebilir. B6 vitamini kalp hastalığı riskini azaltırken, magnezyum ve potasyum mineralleri kan basıncının yükselmesini (yüksek tansiyon) önler. Beslenme listenize veya hazırladığınız yemeklere taze zencefil ekleyerek kalple ilgili riskleri azaltabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi: Zencefil suyu, toksinlerin atılması için önemli olan terlemeyi teşvik eder ve bağışıklık sistemine yardımcı olur.

Şeker Hastalığı: Şeker hastalığı olan ve olmayanlarda kandaki şeker düzeyini dengeleyen manganez ve magnezyum mineralleri bakımından zengin olan zencefil şeker hastalığı riskini azaltmak için kullanılabilir. Ayrıca, şeker hastalığı bulunanlarda kan şekerini dengeleyerek şekerin düşmesi dolayısıyla yaşanan sorunları azaltabilir.

Mide Bulantısı: Zencefilin en yaygın kullanım alanı mide bulantısıdır. Fazla yemek sonrası oluşabilecek mide bulantısı dışında, kemoterapi sürecinde ve gebelikte yaşanan mide bulantılarını hafifletmek için kullanılır. Mide bulantısı için zencefil çayı veya taze sıkılmış zencefil suyu içebilirsiniz.

Diş Sağlığı: Zencefil tükürük üretimini teşvik ederek dil ve diş eti hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Zencefil, geleneksel olarak; doğurganlığı artırma, karaciğeri temizleme, mikropları öldürme ve ülser tedavisi için de kullanılır ancak bu faydaları konusunda herhangi bir araştırma sonucu bulunmamaktadır.

Zencefilin faydaları yazısında kanserden astıma kadar olan olumlu etkilerini daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın