zencefilin-faydalari

Zencefilin Faydaları

Son zamanlarda popülerliği daha da artan zencefil, lezzetli yiyeceklerin vazgeçilmezi olduğu gibi birçok rahatsızlık ve problemin de ilacıdır. Bu yazımızda kanı sulandırmak, kolestrolü düşürmek, nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları önlemek ve bağışıklığı güçlendirmek gibi sayısız faydası olan zencefili daha yakından tanıyacağız.

Zencefil binlerce yıldır ilaç olarak kullanılan, zerdeçal ve kakule ile aynı aileden gelen bir bitkidir. Atıştırmalıklarda, ana yemeklerde ve hatta tatlılarda sıkça kullanılan zencefilin çayı da birçok kişi tarafından tüketilmektedir. C, E ve B6 gibi vitaminleri ve birçok minerali içeriğinde barındıran zencefil en çok Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerde tüketilmektedir.

Zencefilin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kanserle Savaşır

Özellikle yumurtalık kanseri gibi bazı kanser türlerinin tedavisine yardımcı olur. Yapılan bazı araştırmalar zencefilin yumurtalık kanseri hücrelerini yok ettiğini göstermiştir. Bu da kanserle savaşan ya da kanserden korunmak isteyen kişiler için zencefil tüketmenin önemini gözler önüne sermektedir.

Zencefil tüketimi ayrıca kolon kanserine karşı da koruma sağlar. Minnesota Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre zencefil kolon ve rektumla ilgili olan kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatabilmektedir.

Huzursuz Bağırsak Sendromunun Tedavisine Destek Olur

Daha fazla zencefil tüketmek, huzursuz bağırsak sendromu problemi yaşayan kişilerin sıkıntılarını azaltmaya yardımcı olur. İster yemeklerinize ekleyin, ister çayını hazırlayıp için tüketmiş olduğunuz zencefil bağırsaklarınızı ve sindirim sisteminizi rahatlatacaktır.

Kan Dolaşımının Normal Düzeyde Olmasını Sağlar

Zencefilin içeriğinde yer alan krom, magnezyum ve çinko kan dolaşımını iyileştirir, titremelerin, ateşin ve aşırı terlemelerin önlenmesine yardımcı olur.

Alzheimer’a Karşı Korur

Eğer ailenizde Alzheimer vakaları varsa ya da bu hastalığa yakalanmaktan korkuyorsanız zencefili günlük yeme düzeninize daha fazla eklemelisiniz. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar da zencefil tüketiminin beyin hücrelerinin ölümünü yavaşlattığını göstermiştir. Beyin hücrelerinin korunması ve ömürlerinin uzaması da sağlıklı yıllarınızın daha fazla olabileceği anlamına gelmektedir.

Mide Bulantısına İyi Gelir

Özellikle yol tutması sonucu oluşan mide bulantısına ve sabah bulantısına karşı zencefil tüketiminin faydalı olduğu söylenmektedir.

Kilo Kaybetmeye Yardımcı Olur

Sağlıklı olmak ve güzel görünmek için kilo vermek kaçınılmaz. Kilo verme sürecinde ise destek besinlere ihtiyaç var ve bunlardan birisi de zencefil. Zencefilin kilo verme sürecine en önemli etkisi yağ yakıcı özelliği bulunması, daha açıkça ifade edecek olursak zencefil tüketimi ile beraber kaybedeceğiniz kiloların su ya da genel kilo kaybı değil yağ kaybı olduğudur. Ayrıca zencefil kendinizi tok hissetmenizi, bu sebeple daha az yemenizi ve sonuç olarak da günlük aldığınız kalori miktarının düşmesini sağlar.

Nezle, Grip ve Soğuk Algınlığına Karşı Koruma Sağlar

Özellikle Asya’da yüzyıllardır grip ve nezle tedavisinde kullanılan zencefil hala bu rahatsızlıkların tedavi sürecinde destek olarak kullanılmaktadır. Yetişkinlerin kaynamış suda demleyecekleri 2 yemek kaşığı kadar taze zencefilin günde 2 ya da 3 kez tüketilmesinin grip, nezle ve soğuk algınlığına iyi geldiği düşünülmektedir.

Yorgun Kasları Rahatlatır

Zencefil, yoğun spor sonrası yorulmuş kaslarınızın kısa sürede toparlanmasına ve çok sevdiğiniz spor hayatınıza hemen dönmenize yardımcı olur.

Ağrıyı ve İltihabı Azaltır

Zencefilin içeriğinde bulunan bazı maddeler güçlü bir iltihap önleyici özelliği görür. Aynı zamanda zencefil doğal bir ağrı kesicidir.

Glikoz Seviyesinin Düzenlenmesine Yardımcı Olur

Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre zencefil kandaki glikoz seviyelerinin kontrol altında olmasına destek olur. Bu da oldukça önemlidir, çünkü kilo vermenizde ya da kendinizi enerji dolu hissedip hissetmemenizde direkt etkisi vardır.

Solumla İlgili Problemlere İyi Gelir

Öksürük problemine karşı iyi gelen zencefil, akciğerlerin gelişmesine ve balgamın sökülmesine yardımcı olur. Böylece nefes alma zorluğunuz da kısa sürede ortadan kalkar.

Bağışıklığı Güçlendirir

Zencefil bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Zencefil tüketimi ile birlikte midedeki enfeksiyonlar, kötü öksürükler, boğazdaki tahrişler azalır ve grip gibi rahatsızlıklar daha kısa sürede atlatılır. Ayrıca düzenli zencefil tüketimi ile beraber hastalıklara yakalanma riski de azalır.

Vücudun Besinleri Emmesine Yardımcı Olur

Özellikle diyet yaptığınız dönemlerde vücudunuz için doğru besinleri tüketmeniz çok önemlidir. Ancak aşırı kiloluysanız ve vücudunuz gerekli besinleri almaya alışık değilse bu besinleri aldığınızda tam olarak ememeyebilir. Zencefil tüketimi ise vücudunuzun bu tip besinleri daha iyi emebilmesine ve iyi sonuçları daha kısa sürede alabilmenize yardımcı olur.

Astım Tedavisine Destek Olur

Eğer astım hastası iseniz, zencefil tüketmek iltihabı azaltacağı için solunum yollarınızı açar ve nefes alıp vermeniz kolaylaşır. Ancak elbette sadece zencefil tüketmek astımla başa çıkabilmeniz için yeterli değildir. Doktorunuzun da onayı olması durumunda zencefil tüketerek tedavi sürecine katkıda bulunabilirsiniz.

Diyabete İyi Gelir

Şeker hastalığının önlenmesi ya da tedavi sürecine destek olması için zencefil tüketiminin faydalı olduğu iddia edilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre bir ay boyunca her gün düzenli olarak belirlenen ölçüde zencefil tozu tüketen hastaların kan şekeri seviyesinde ciddi düşüşler tespit edilmiştir.

Kaynak:

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın