Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Özellikle yüksek tansiyon şikayeti olanlar için tavsiye edilen zeytin yaprağı çayı hazırlamak oldukça kolay. 2 çay kaşığı kurutulmuş zeytin yaprağını 2 bardak suya atıp kaynatın. Zeytin yaprakları kalın olduğu için yarım saat kadar kaynamasını bekleyin ve ateşin üzerinden aldıktan sonra 10-15 dakika soğutun.

Daha sonra yaprakları süzerek çayınızı hazırlayabilirsiniz. Zeytin yaprağı çayı sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilir. Amber rengi vardır ve çayı doğru hazırladıysanız biraz acı bir tadı olacaktır. Uzmanların zeytin yaprağı çayının faydalarını görebilmek için tavsiye ettiği tüketim miktarı günde 2-3 bardaktır.

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları

Zeytin yaprağı çayı içmek kan basıncını düşürür. Eğer yüksek tansiyon için ilaç kullanıyorsanız ilaçların etkilerini azaltıp azaltmadığı konusunda kesin bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Zeytin yaprağı çayının cilt mantarına iyi geldiği ve anti bakteriyel olarak kullanıldığı bazı araştırma sonuçları bulunmakta. Bu gibi cilt sorunları için zeytin yaprağı özünü direk olarak yara üzerinde kullanmanız daha etkili olacaktır.

Zeytin Yaprağı Çayının Tavsiye Edilmediği Durumlar

Gebelik ve emzirme döneminde zeytin yaprağı çayı içmeyin. Ayrıca safra taşı olanlara tavsiye edilmemekte. Bu durumlar dışında çayın belli bir yan etkisi bulunmamakla birlikte doğru dozlarda, aşırıya kaçmadan tüketilmeli. Düzenli olarak ilaç kullananlar çayı içmeye başlamadan önce doktora danışmalı.

,

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. ayşe 09 Mayıs 2014 #

    Zeytin yaprağı çayı şeker hastaları için uygun mudur acaba.

Bir cevap yazın