Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin yaprağının faydaları yeni keşfedilmiş değil. M.Ö 3000’li yıllarda Girit halkı tarafından güçlü antimikrobiyal özelliği ile yaraların temizlenmesinde kullanılıyormuş. Günümüzde araştırma sayısı arttıkça zeytin yaprağının antioksidan etkisi ile hücre yapısını güçlendirdiği, kalp sağlığına iyi geldiği, kan şekerini düşürdüğü ve enfeksiyonların tedavisinde kullanılabileceği belirlenmiş.

Antioksidan Olarak Zeytin Yaprağı: Hücre yapısından meydana gelen hasarlar pek çok hastalığa davetiye çıkartıyor. Zeytin yaprağının ana bileşeni olan oleuropein güçlü bir antioksidan olarak hücreleri bu hasarlara karşı daha güçlü bir hale getiriyor. Bunun sonucu olarak kanser veya kalp hastalıkları gibi hücresel yapıda meydana gelen değişikliklerin yol açtığı hastalıklara karşı daha fazla koruma elde edilebilir.

Kalp Sağlığı: Geçen sene yüksek kan basıncı olan hastalar üzerinde yapılan bir araştırmada bir tansiyon ilacıyla zeytin yaprağının etkisi karşılaştırılmış. 8 hafta süren çalışmanın sonucunda her iki grupta belirgin farklılıklar olmadan sistolik ve diyastolik kan basıncı değerlerinin düştüğü gözlemlenmiş. Ayrıca zeytin yaprağı ekstresi alanların trigliserid seviyelerinde düşüş tespit edilmiş. Sonuç olarak zeytin yaprağı aynı tansiyon ilaçlarında olduğu gibi tansiyonu düşürebiliyor.

Kan Şekeri: Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar zeytin yaprağının kan şekerini düşürdüğü yönünde sonuçlara sahip. Zeytin yaprağı glikoz varlığında insülin salınımını uyarıyor ve glikoz’un daha kolay alınmasını sağlıyor.

Enfeksiyonlar: Zeytin yaprağının geleneksel olarak kullanımı yaraların temizlenmesi ve tedavisidir. Bakteri, virüs ve mantarlar için iyi bir antimikrobiyal doğal ürün olarak binlerce yıldır kullanılmakta. Nisan 2003’te yayınlanan bir araştırmaya göre çeşitli bakteri ve mantarlar için kullanılan zeytin yaprağı özünün 24 saat içinde tüm bakterileri ortadan kaldırdığı tespit edilmiş.

Daha önce onikibilgi.com’da zeytin yaprağı çayının faydaları hakkında bir yazı yayınlamıştık. Bu yazıda zeytin yaprağı çayını nasıl hazırlayabileceğiniz, çayın kullanımı ve içilmesinin tavsiye edilmediği durumlar hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Zeytin Yaprağının Kullanımı

Eğer tansiyon ya da şeker ilacı kullanıyorsanız zeytin yaprağı bu ilaçların etkisini istenmeyen düzeylerde arttıracağı için kullanmamalısınız. Her bitkisel üründe olduğu gibi tedbiri elden bırakmamak adına zeytin yaprağı kullanmaya başlamadan önce doktora danışmanız tavsiye edilir. Hamile ve emziren kadınlarda etkisi bilinmediğinden kullanılması tavsiye edilmez.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın