zeytinyagli-sabun

Zeytinyağlı Sabunun Cilde ve Saça Faydaları

Cilt ve saç bakımında pahalı bakım ürünlerini gölgede bırakacak kadar mucizevi etkiler yaratan zeytinyağlı sabun, saf sızma zeytinyağı ile yapılır. Hassas cilt tipine sahip kişiler ile bebeklerde dahi güvenle kullanılabilen zeytinyağlı sabun tamamen doğaldır, hiçbir katkı maddesi içermez.

Doğanın insanoğluna sunduğu mucizevi besinlerden olan zeytinden elde edilen zeytinyağı, sağlığımız için oldukça önemli bir yağdır. Cilt ve saç bakımında da oldukça etkili olan zeytinyağı kozmetik sektöründe de uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bu mucizevi yağdan üretilen zeytinyağlı sabun, E vitamini ve antioksidan açısından oldukça zengindir. Bu özelliği ile saç ve cilt bakımında oldukça faydalıdır. Banyo sırasında kullanılırsa, hem saç hem de vücut için iyi bir bakım ürünü olmanın yanı sıra doğal bir temizleyicidir.

Geçmişten günümüze, uzun yıllardır kullanılan bir ürün olan zeytinyağlı sabun, diğer bitkisel ve kozmetik sabunlara oranla daha faydalıdır. Annelerimizin güzellik sırrı olan bu ürün, bakım yapmanın yanı sıra saçta ve ciltte oluşan sorunları da iyileştirme özelliğine sahiptir.

Özellikle saç dökülmesinden şikayetçi olan kişiler kesinlikle zeytinyağlı sabun kullanmalıdır. Saç derisinin işlevini yerine getirmesini sağlayan zeytinyağlı sabun saç dökülmesini önler, saç köklerini kuvvetlendirir, saçın hızlı uzamasını ve parlak görünmesini sağlar. Ayrıca kuru cilt tipine sahip olan ya da akne sorunu yaşayan kişiler için de zeytinyağlı sabun kullanımı ideal bir çözümdür. Cildi dinlendirir, canlandırır ve yumuşatır. Gözenekleri küçülterek sivilce oluşumunu engeller.

Eğer siz de abartılı kozmetik ürünü kullanımından kaçınıyorsanız, annelerimiz gibi ışık ışıl bir cilde sahip olmak ve cilt sorunlarınıza çözüm bulmak istiyorsanız; eczaneler ve aktarlar başta olmak üzere pek çok yerden kolaylıkla zeytinyağlı sabun temin edebilirsiniz. Pahalı kozmetik ürünleri yerine kullanabileceğiniz zeytinyağlı sabun, pratik ve ucuz bir biçimde cilt ve saç bakımınızı yapabilirsiniz.

Zeytinyağlı Sabunun Cilde Faydaları

 • Kuru ciltler için ideal bir nemlendiricidir. Cildin soyulmasını engeller.
 • Cilde ışıltı kazandırır.
 • Cilt lekelerinin azaltılmasında etkilidir.
 • Sivilce oluşumunu azaltır, uzun süreli kullanımda sivilce oluşumunu engeller.
 • Ciltteki çatlakların giderilmesine yardımcı olur.
 • Ciltteki gözeneklerin açılmasına yardımcı olarak cildin nefes almasını sağlar.
 • Ciltte yumuşaklık oluşturur.
 • Ciltteki ölü derinin atılmasına yardımcı olur.
 • Sadece kuru ciltlerde değil tüm cilt tiplerinde güvenle kullanılabilir. Kuru ciltleri nemlendirme özelliği olan zeytinyağlı sabun, yağlı ciltlerin en büyük problemlerinden olan sivilce ve gözenek sorunlarına da çözüm sunmaktadır.
 • Ciltte oluşan alerjik etkileri azaltır, hatta yok eder. Egzama, sedef vb. hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.
 • Cildin yenilenmesini sağlar.
 • Şampuanlar gibi kimyasal maddeler içermediği için bebeklerde ya da hassas cilt tipine sahip kişilerde güvenle kullanılabilir.
 • Kadınların korkulu rüyası olan selülitlerin giderilmesine yardımcı olur.

Zeytinyağlı Sabunun Saça Faydaları

 • Cilt bakımının yanı sıra saç bakımında da kullanılan zeytinyağlı sabun, saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saç dökülmesini önler.
 • İçeriğindeki E vitamini ile saçları besler.
 • Düzenli kullanıldığı takdirde saçların doğal yumuşaklığını kazanmasına yardımcı olur. Böylelikle saçlarınızı çok daha kolay tarayabilirsiniz.
 • Saçın parlaklığını arttırır.
 • Saçın hacimli görünmesini sağlar. Saçtaki elektriklenmeyi önler.
 • Saçların kepeklenmesini önler.
 • Zeytinyağlı sabun düzenli kullanıldığında saçlar daha kolay şekil alır.
 • Düzenli kullanımında saçlar daha hızlı uzar.
 • Bukleli saçların daha kolay şekil almasına yardımcı olur.
 • Zeytinyağlı sabun saçın dökülmesini önlediği gibi, düzenli kullanım ile saç olmayan noktalarda dahil saç çıkmasını sağlar.
 • Eğer doğal zeytinyağlı sabun ile saçlarınızı yıkadıktan sonra saçınızın sertleşmesinden şikayetçiyseniz, elma sirkesi ile saçınızı durulayabilirsiniz. Elma sirkesi saçınızdaki sertleşmeyi önlerken bir yandan da saçınıza yumuşaklık ve parlaklık kazandırır.

Zeytinyağlı sabunun diğer faydaları

 • Vücuttaki ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.
 • Romatizmal hastalıklara iyi gelir.

Zeytinyağlı Sabun Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağlı sabun çok köpüren bir sabun olmadığından, sıcak suda, uygun bir kabın içerisinde lif ya da süngerle köpürtülerek kullanılmalıdır. Zeytinyağlı sabunu doğrudan vücudunuza sürdüğünüzde beklediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

Doğal Zeytinyağlı Sabun Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı sabun, kül ya da kostik (lavabo açıcı) ile olmak üzere 2 farklı yöntemle yapılabilir.

Zeytinyağlı sabunu kül ile yapmayı tercih ediyorsanız: Uygun bir kabın içine biraz su ve kül koyarak kaynatın. Külün su için yeterli olup olmadığını anlamak için kabın içine bir dilim patates koyarak batıp batmadığına bakabilirsiniz. Eğer patates suya batıyorsa, karışıma bir miktar daha kül koymanız gerekir.

Başka bir kapta ise 3 fincan yağ ısıtın ve hazırladığınız küllü karşımı kabın içine yavaş yavaş ekleyin. Son olarak ise, karışıma 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Tuz karşımın sert olmasını sağlayacaktır. Yaklaşık 30 dakika boyunca karışımı karıştırın. Aslında burada önemli olan husus karşımın muhallebi kıvamına gelmesidir. Muhallebi kıvamına gelince kabı ocaktan alın ve karışımı istediğiniz başka bir kaba dökün ve 2 gün boyunca dondurun. Karışımı mutlaka çelik tencerede yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca eğer sabunun hemen erimesini istemiyorsanız, kalıbı çıkardıktan sonra yaklaşık 5 hafta kadar sabunu açık ve gölge bir yerde bırakarak kurutun.

Kül ile iyi bir sabun yapmanın sırrı karışımı pişirirken hiç köpük kalmayıncaya kadar karıştırmakta gizlidir. Eğer meşe odununun külünü kullanırsanız sabununuz çok daha güzel olacaktır. Ayrıca dilerseniz sevdiğiniz yağları karışıma ekleyerek sabununuzun kokusunu daha da güzelleştirebilirsiniz.

Kostik ile zeytinyağlı sabun yapmak için 3 malzemeye ihtiyacınız olacaktır: 3 litre zeytinyağ, 3 litre su ve 500 gram kostik. Kostik ile zeytinyağlı sabun yapmak için: suyun içerisinde kostiği eritin. Ardından zeytinyağını yavaş yavaş su ve kostiğin üzerine dökün. Tahta kaşıkla karışımı muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırmaya devam edin. Karışım soğuduktan sonra bıçak yardımı ile kesin ve sabununuzu güvenle kullanın.

Diğer faydalı sabunlar

Görsel: Lifeofyasmina

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın