Zıplamayı Geliştirme Yolları

Zıplamayı Geliştirme Yolları

Özellikle basketbol, voleybol gibi popüler sporlar veya atletizmin farklı dallarıyla uğraşanlar için zıplamayı geliştirmek önemli bir avantaj sağlayabilir. Bazı egzersizler ve teknikler ile zıplama yüksekliğini bir miktar arttırmanız mümkün. Egzersiz öncesi iyi ısınmak ve kasları esnetmek, egzersiz sırasında yaşanabilecek ayak, ayak bileği, diz ve baldır incinmesi riskini azaltacaktır. Ayrıca uzmanlar zıplama egzersizlerinin her gün yapılmamasını ve egzersizler arasında 1 gün ara bırakılmasını öneriyor.

Zıplamayı Geliştirmek İçin Neler Yapmalı?

Öncelikle ideal kilonuzda olmalısınız. Fazladan her kilo yerçekimi olarak size geri dönecektir. Diğer bir önemli nokta ise, sıçrama sırasında kullandığınız kaslarınızın yeterince güçlü olmasıdır. Bu kaslar ayak kaslarınızda karın kaslarınıza ve baldırlarınıza kadar pek çok bölgeyi içerir. Zıplamayı geliştiren egzersizlerde zıplama teknikleri kadar bu kasların geliştirilmesi üzerine kuruludur.

Diz Egzersizleri: Ayaklarınız omuz genişliğinde açıkken, sırtınızı düz tutarak yavaş yavaş vücudunuzun üst kısmını (sanki oturacakmış gibi) olabildiğince aşağı doğru hareket ettirin. Daha sonra yine yavaş yavaş ayaktaki pozisyonunuza geri dönün. Bunun başlarda 10-15 kez, egzersizi bir süre yaptıktan sonra 20-30 kez tekrarlayabilirsiniz. Hareket sırasında dizlerinizde ağrı oluşmamalı.

Parmak Ucu Egzersizleri: Ayakta dururken, yere sadece ayak parmaklarınız değecek şekilde yükselin. Dengeyi sağlamak için vücudunuzun üst kısmını bir miktar öne doğru eğebilirsiniz. Hareketi çok yavaş değil ancak parmaklarınızın çalıştığını hissedecek kadar yavaş yapın.

Karın Kası Egzersizleri: Pek çok farklı karın kası egzersizi bulabilirsiniz. Bu egzersizlerden belinizi en az zorlayanı seçin ve sabah, akşam 15’er dakika yapın. Zıplamayı geliştirmek için karın kaslarının güçlü olması oldukça önemli.

İp Atlama: Fitnes uzmanlarının zıplamayı geliştirmek için bir diğer önerisi ise vakit buldukça ip atlamak. TV seyrederken oturacağınıza ip atlayabilirsiniz.

Zıplama Egzersizleri Videoları

Aşağıdaki youtube.com’da bulduğum zıplamayı geliştirmek için yapılabilecek bazı egzersizler ve zıplama teknikleri ile ilgili bazı videolardan yardım alabilirsiniz.

Bu videoda basketbol için ileri düzey zıplama egzersizleri gösteriliyor.

Aşağıdaki videoda zıplama sırasında kullanılan kasların nasıl geliştirilebileceği konusunda bilgiler veriliyor.

Bacak kaslarınızı geliştirmek için yapabileceğiniz bazı egzersizleri bu videoda bulabilirsiniz.

Bu videoda zıplamayı geliştirmek için geliştirmeniz gereken kaslar ve bu kaslar için özel egzersizler hakkında bilgiler veriliyor.

Aşağıdaki videoda farklı zıplama egzersizlerini izleyebilirsiniz.

Eğer daha önce zıplamak için herhangi bir egzersiz yapmadıysanız bir anda videolarda gösterilen egzersizleri yapmaya başlamak diz ağrısına neden olabilir. Bu yüzden acele etmeden, vücudunuzu yavaş yavaş egzersizlere alıştırmak daha doğru olacaktır.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın