Zometa’nın Yan Etkileri

Zometa’nın Yan Etkileri

Zometa kemiklere yayılmış kanser tedavileri için kullanılan ve yüksek kalsiyum içeren bir ilaçtır. Zometa kullanıcılarının birçoğu ilaç tedavisine olumlu yanıt vermişlerdir. Ancak her ilaçta olduğu gibi Zometa’nın da ciddi yan etkileri vardır.

Zometa’nın Genel Yan Etkileri

Amerika’da yayın yapan sağlık sitelerine göre Zometa kullanıcılarının %45’i ateş ve mide bulantısı gibi yan etkilerle karşılaşmaktadır. Ayrıca anemi, ishal, aşırı yorgunluk, kabızlık, kusma, eklem veya kas ağrıları da sık görülen yan etkilerden bazılarıdır.

Zometa’nın Diğer Yan Etkileri

Yine bu sitelere göre Zometa kullanıcılarının %20’si titreme, kol ağrısı, tansiyon düşmesi, baş dönmesi, zayıflama, baş ağrısı, iştah değişiklikleri, ağız yaraları, boğaz ağrısı, saç dökülmesi, mide ağrısı, idrar yolu enfeksiyonları, mantar, yanma ve karıncalanma gibi yan etkilerle karşılaşmaktadırlar.

Zometa Kullanımında Nadir Görülen Yan Etkiler

Zometa kullanımı idrar azalması, diş veya çene ağrısı, vücutta magnezyum ve kalsiyum seviyesinin düşmesi gibi yan etkilere de neden olabilir. Ancak bu yan etkilerin görülme olasılığı oldukça düşüktür.

Zometa Kullanımında Alerjik Reaksiyon

Zometa kullanımı sonrası ciddi bir alerjik reaksiyonla karşılaşırsanız, derhal doktorunuza başvurun. Bu ilacın kullanımı nedeniyle döküntüler, aşırı kaşıntı, şişlikler, solunum güçlüğü, hırıltı ve ürtiker gibi çeşitli alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.

Emedtv.com’a göre Zometa kullanımı sonucu meydana gelebilecek yan etkiler kolaylıkla tedavi edilebilir. Bu nedenle herhangi bir yan etki ile karşılaştığınızda hiç tereddütsüz doktorunuzdan yardım isteyin. Bu tip yan etkilerin erken teşhisi ve tedavisi ciddi sorunların ortaya çıkmasını engeller.

Zometa’nın Diğer İlaç Etkileşimleri

Zometa, bifosfanatlar ile birlikte alındığında her iki ilacında ortak etkisi nedeniyle vücutta istenilen süreden daha uzun bir süre yüksek kalsiyum miktarının bulunmasına neden olacağı için bu iki ilacın birlikte alınması önerilmez. Ayrıca tedavi sırasında hipomagnezemi oluşma olasılığına dikkat edilmelidir. Hipomagnezemi vücutta bulunan magnezyum değerinin düşmesidir.

, ,

Zometa’nın Yan Etkileri İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. aysu 24 Ağustos 2013 #

    Zometa 4 mg’ın yan etkileri ne zaman geçer?

Bir cevap yazın