Zumba Dansı Kaç Kalori Yaktırır?

Zumba Dansı Kaç Kalori Yaktırır?

Son yıllarda, spor salonlarının vazgeçilmez egzersizi “Zumba Dansı” bir kardiyo egzersizi gibi nabzı yükselterek çok kalori yakmanızı ve yağ yakımını hızlandırmanızı sağlayabilir. Zumba dansının uygulamasına, kişinin yaşına ve kilosuna göre yakılacak kalori miktarı farklılık göstermekle birlikte, 68 kilo biri, 1 saat boyunca Zumba yaparak 536 kalori yakabilir.

Aynı kiloda bir kişi, 1 saat orta hızda yüzerek 477 kalori, squash oynayarak ise 684 kalori yakabilmektedir. Bu rakamlar aynı kiloda olunsa dahi kişinin yaşına ve kas yoğunluğuna bağlı olarak değişebilmektedir.

Zumba Dansının Faydaları

1990 yıllların ortalarında Latin Amerika’da keşfedilen, salsa dansına benzeyen Zumba, esas popülerliğini 1999 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne geldikten sonra kazanmış. Zumba’nın öğretildiği ve egzersizlerin yer aldığı videoların satışa çıkması ile birlikte pek çok spor salonu bu melez dansı programlarına eklemiş.

Genellikle 1 saat olarak ayarlanan Zumba dansı, dansı yaptıran hocanın belirlediği koreografiye göre göbek dansı, hip hop ve diğer dans biçimlerinin bir karışımı olarak uygulanabiliyor. Dansın yoğunluğu ve yoruculuğu ise sınıfta bulunan öğrencilerin ortalama fizik performansı düşünülerek oluşturuluyor.

Dansın faydaları arasında ilk sırada; özellikle diyet yapanlar için kalori yakabilecekleri, eğlenceli bir egzersiz olması gösteriliyor. Kişi eğlenirken kalori yaktığı için Zumba sınıflarını düzenli olarak takip ediyor ve diyetine bağlı kalırsa kilo vermesi kolaylaşıyor.

Dansın diğer avantajları ise herhangi özel bir ekipmana ihtiyaç olmadan yapılabilmesi. Zumba DVD’si alarak bu egzersizi evinizde de yapabilirsiniz.

Youtube’da pek çok farklı dansların bir arada kullanıldığı, yaşınıza ve fiziksel durumunuza uygun Zumba videoları bulabilirsiniz.

, , ,

Zumba Dansı Kaç Kalori Yaktırır? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. selda aydin 30 Mayıs 2014 #

    Zumba spor yapmayı daha zevkli bir hale getiren ve diğer spor dallarına göre çok fazla kalori harcatan bir spor dalı diyebilirim. Eğlenceli olmakla birlikte Latin danslarının temel hareketlerini de öğrenmiş oluyorsunuz.

Bir cevap yazın