Zyprexa Kullanımı ve Yan Etkileri

Zyprexa Kullanımı ve Yan Etkileri

Zyprexa antipsikotik ilaçlar arasında en çok kullanılan ilaçlardan biridir. 1996 yılında Amerika’da bu ilaç, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanarak bu ülkede kısa bir süre içimde kullanıma başlanmıştır. Zyprexa, birçok yan etkiye neden olabilir ve bu yan etkiler arasında ciddi sorunlarda vardır.

Zyprexa Kullanım Alanları

Zyprexa genellikle şizofreni ve bipolar bozuklukların tedavisinde kullanılan antipsikotik bir ilaçtır. Bu ilacın beyinde meydana gelen kimyasal reaksiyonlarda değişiklikler yapmakta ve beyindeki belirli reseptörleri bloke etmektedir.

Zyprexa Kullanımı Etkileri

Zyprexa kullanımı ağız kuruluğu, baş dönmesi, uyuşukluk gibi hafif yan etkilerin yanı sıra kabızlık, istemsiz baş, boyun, kol ve bacak hareketlerinin meydana gelmesine neden olabilir. Ayrıca bu istemsiz hareketler dil, ağız ve çene bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Ayrıca Zyprexa kullanımı kan şekerini arttırarak şeker hastalığına veya vücuttaki yağ düzeyini yükselterek kilo artışına neden olabilir.

Zyprexa’nın Faydaları

Zyprexa daha öncede belirttiğimiz gibi şizofreni, bipolar bozukluklar ve haüsinasyonların görülmesine sebep olan hastalıkların tedavilerinde kullanılır. Zyprexa kullanımı kişinin kendisini daha iyi hissetmesini ve daha iyi konsantre olmasını sağlar.

Zyprexa kullanımının neden olduğu yan etkileri ortadan kaldırmak için deneyebileceğiniz bazı şeyler vardır. Bu ilacın kullanımı uykusuzuluğa neden oluyorsa, ilacı yatmadan önce kullanın. Baş dönmesini önlemek için ani hareketler yapmayın ve ilacı aldıktan sonra bir süre oturun. Eğer kabızlıkla karşılaşırsanız bol su için ve yüksek lifli gıdalarla beslenin. Zyprexa kullanımı kilo artışına neden oluyorsa düzenli beslenme ve egzersizlerle bu yan etkiyi ortadan kaldırabilirsiniz.

Zyprexa Kullanımı İçin Uyarılar

Zyprexa kullanımı yaşlılarda kalp krizine neden olabileceği için bunama belirtileri tedavilerinde kullanılmaz. Eğer nöbet eğilimiz veya kalp sorunlarınız varsa Zyprexa kullanımından kaçınmalısınız. Zyprexa bazı ilaçlar veya alkol ile birlikte kullanımı ciddi sorunların oluşmasına neden olacağından kesinlikle alınmamalıdır. Ayrıca bu ilaç anne sütüne karışabilir. Bu yüzden emziren kadınlarında kullanmaması gerekir. Zyprexa kullanımı ve size önerilen dozaj ile ilgili en sağlıklı bilgileri doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

, ,

Zyprexa Kullanımı ve Yan Etkileri İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. öztürk 12 Ağustos 2011 #

    Zyprexa ile Epivir kulanabilir miyim?

  2. kocaoğlu 29 Ekim 2013 #

    Otizmle bu ilacın bir alakası var mı?

Bir cevap yazın