Dirsek Ağrısı Nedenleri

Dirsek Ağrısı Nedenleri

Dirsek ağrısı için sadece birkaç neden belirtmek doğru olmaz; dirsek ağrısının birçok nedeni bulunmaktadır. Dirsek ile ilgili sorunlarda bu ağrı görülebileceği gibi, özellikle kol bölgesindeki bazı sorunlarda da dirsek ağrısı görülebilmektedir.

Dirsek ağrısının nedenlerinden birisi çeşitli travmalardır. Dirseğe gelen darbeler ve dirseği bir yere çarpma gibi durumlarda dirsek ağrısı görülebilir. Darbenin şiddetine göre bu ağrı kısa süreli yada daha uzun süreli bir ağrı şeklinde olabilir. Eğer bu darbe dirsek eklemini etkilediyse ağrı daha şiddetli ve uzun süreli olabilir.

Ayrıca dirsek ekleminde kırıklar ve çatlaklar görülebilir. Bu durumlarda ağrı çok daha şiddetlidir. Dirsek ağrılarının diğer bir nedeni de; kireçlenmedir. Dirsek kireçlenmesi durumunda dirsek bölgesinde ağrı meydana gelir. Dirsek bölgesinin hareketsizliği, dirsek bölgesine sürekli darbe gelmesi gibi durumlarda dirsek kireçlenmesi gözlenebilmektedir.

Yine romatizma hastalıkları da dirseklerde ağrıya neden olabilmektedir. Özellikle ateşli romatizma ve romatoid artrit bu ağrılara sebebiyet vermektedir. Ayrıca gut hastalığı gibi eklemleri etkileyen bazı hastalıklarda da dirsek ağrısı gözlenebilmektedir.

Dirsek ağrılarının diğer bir nedeni de o bölgenin anatomik yapıları arasında yer alan tendo ve bursa’ların hastalıklarıdır. Tendinit ve bursitlerde dirsek bölgesinde ağrı gözlenebilmektedir. Özellikle tendinitler dirsek ağrılarının en sık karşılaşılan nedenleri arasında yer almaktadır. Dirsek ağrılarının diğer bir nedeni de sinirseldir.

Yani dirsek bölgesine gelen sinirlere çeşitli nedenlerle baskı uygulanması sonucunda dirsek ağrıları meydana gelmektedir. Bu ağrılar kola ve ele de yayılabilmektedir. Ayrı bazı bakteriyel hastalıklara ve enfeksiyonlara bağlı olarak da dirsek ağrıları meydana gelebilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz nedenler sonradan oluşan dirsek ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Bunun dışında doğuştan var olan bazı nedenlere bağlı olarak da dirsek ağrıları meydana gelmektedir.

Ayrıca boyun bölgesi sorunları, özellikle de boyun omurlarındaki sorunlar dirsek ağrılarına da neden olabilmektedir. Dirsek ağrılarında boyun bölgesindeki sorunlarda dikkate alınmalıdır.

Boyun bölgesi sorunları özellikle kol ağrısına neden olabilmekle beraber bazen bu ağrılar dirsekte de hissedilmektedir. Boyun fıtığı, boyun tutulması gibi durumlar en önemli nedenler arasında sayılabilmektedir. Yine bazı tümörler, apseler ve ödemlerde ağrılara neden olabilmektedir.

, ,

Dirsek Ağrısı Nedenleri İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. Emrah 02 Mayıs 2014 #

  Benim sorunum bir yıldır geçmeyen sol avuç içinden elektrik çarpması ve sol dirsekte boynumda şiddetli ağrı olması (beyin cerrahisi ortopedi ve fizik tedavi) olmak üzere bir yıldır muayeneler sonucu hala ağrılarım devam ediyor bir özel hastanede fizik tedavi uzmanına muayene oldum kan testi ve dirsekten ve boynumdan EMAR istedi kan testinde romatizma olmadığını EMAR sonucunda boyun düzleşmesi olduğunu dirsek ekleminde su olduğundan bahsetti tedavi biteli bir ay oldu çalışmış olduğum yer ağır sanayi iş yerimde ağır iş yapmıyorum kolumdan dolayı ama ağrılarım yine başladı çalışmış olduğum yere hekim dayanmıyor iş veren baskısı çalışanların 0/0 70i benim gibi bel boyun kol ve elektrik çarpması gibi problemleri var.

 2. celil 15 Haziran 2014 #

  Ben 2 3 ay önce cama yumruk attım bu nedenle kaç aydır dirseğim ağrıyor doktora gerek var mıdır?

  • drAlban 21 Kasım 2014 #

   Yumruk attığınızda bileğiniz bükülmüş olabilir ve dirseğe bağlı kaslarda zorlanma olmuş olabilir, buna ilave olarak günlük yaşantınızda bileklerinizi yanlış kullanıyor da olabilirsiniz. İyileşmek için dikkat etmeniz gereken şey bilek hareketlerinize dikkat etmek, güç kullanmanız gereken hareketlerde bileklerinizi asla bükmemek olacaktır. Örneğin otururken veya kalkarken destek için ellerimizi yumruk yaparak bileklerimizi bükmeden destek almalıyız veya şınav çekiyorsak iyileşene kadar bilekleri bükmeden, avcumuz değil yumruğumuz üzerinde şınav çekmeliyiz. Kol kaslarımızı zorlamadan esnetmeli ve bükerek ağrı kontrolü yapmamalıyız. Dirsekler, yapısı bakımından bükük durmalı ve egzersiz yaparken bile düz durmamalıdır. Özellikle elimizde ağırlık varken dirsekler asla düz olmamalı daima birkaç derece dahi olsa bükük durmalıdır.

 3. perihan 02 Ocak 2016 #

  3 gündür dirseğimin iç tarafındaki kemikte ve alt kolumun bir kısmında sancı şeklinde, ağrı var. Ayrıca orta parmağımın ucunda karıncalanma mevcut, tedirgin olmalı mıyım?

Bir Cevap Yazın